Muru on tällä kertaa Fuengirolassa yhteensä 2,5 kuukautta - osin minun ja Ukin kanssa ja osin yksin Ukin kanssa. Kävin koiran kanssa viimeksi tammikuun alussa Helsingissä tutulla trimmaajalla, joten nyt oli taas trimmauksen aika.
Yleensä kääpiösnautserin turkki nypitään, jolloin lajimääritelmän mukainen karkea karva säilyy ja pehmeä karva nypitään pois. Minä päädyin Murun kanssa jo pentuna siihen, että sen karvaa ei nypitä, vaan karva ajetaan koneella, jolloin karvasta tulee pääosin pehmeää. Varsinkaan kun koirastamme ei kasvatettu näyttelykoiraa, vaan ainostaan perheen rakastama koti- ja sylikoira :)
Ukki löysi Fuengirolasta nopeasti netin kautta trimmaajan kävelymatkan päässä kämpästä Santa Amalia -kadun Dogman-koirakaupasta. Kaupan isossa ja siistissä takahuoneessa superystävällinen espanjalainen nainen hoiti Murun turkin kuntoon asianmukaisesti ja ammattitaitoisesti.
Turkin pesu ja leikkaus sekä kynsien leikkaus kesti lähes kaksi tuntia, mutta maksoi vain puolet siitä mitä vastaava työ Suomessa :) Murusta tuli jälleen edustuskelpoinen valkoinen kääpiösnautseri - joskin sileäkarvainen sellainen.
Olin tosi tyytyväinen siihen, miten trimmaaja käsitteli Murua. Ja myös trimmauksen lopputulos oli hyvä. Joskin täytyy sanoa, että Suomessa tuttu trimmaaja tekee hieman siistimpää työtä, etenkin koiran kasvokarvojen kanssa. Espanjassa Murun ohueen häntään jätettiin enemmän hajakarvoja kuin Suomessa, mutta tykkäsin siitä :)
Kaikkinensa olin tyytyväinen, ja niin tuntui Murukin olevan :) Ja aion - jos tarvetta - käyttää kaupan trimmauspalveluja toistekin.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti