Gnoccheja, varsiparsakaalia ja lohta
Viimeksi Taattisten tilalla käydessäni vein porukalle tuliaisiksi gnocchi-parsakaalipyttipannua ja kukkakaali-parsakaalisalaattia. Gnocchireseptin äkkäsin viimeisestä Glorian ruoka&viini -lehdestä (4/2026) ja kukkakaalisalaatin ohjeen löysin joku vuosi sitten Hellan ja viinilasin välissä -blogista (täällä).
Jos joukossa on kasvissyöjiä, perusmajoneesin voi korvata vegaanisella majoneesilla ja lohen herkkusienillä. Salaattia varten paistetut pekonipalat voi panna tarjolle erilliseen astiaan, josta halukkaat lisäävät niitä omille lautasilleen :)
Molemmat helpot parsakaali/varsiparsakaaliherkut ovat maistuneet suurperheellemme niin taaperoikäisille kuin meille eläkeikäisillekin :)
- Leikkaa lohi nahattomaksi, kuutioi ja mausta suolalla. Paloittele varsiparsakaalit.
- Kuumenna öljy ja ruskista lohipalat öljyssä 3-4 min kerran kääntäen. Siirrä kalat pois pannulta.
- Paista gnoccheja sekoitellen muutama minuutti. Lisää parsakaalit ja paista muutama minuutti.
- Lisää kohmeiset herneet, peitä kannella ja kypsennä 5 min. ja lisää paistetut lohipalat.
- Mausta suolalla ja pippurilla. Revi päälle basilika.
- Lisänä tarjottavaan majoneesiin sekoitetaan hienoksi raastettu parmesaani ja sitruunamehu.
Onnistuu herkkusienilläkin :)
Parsakaalia, kukkakaalia ja pekonia. Hyvä lisäsalaatti niin kalalle kuin lihalle:
1-2 kukkakaalia1 pieni parsakaali1 pkt pekonia1,5 dl rusinoitaLeikkaa kaaleista kukinnot kulhon pohjalle. Ruskista pekoni, kuivaa talouspaperilla ja leikkaa pieniksi palasiksi. Lisää pekonit ja rusinat kulhoon. Kastiketta varten sekoita 2 dl majoneesia, 1 rkl sitruunamehua, suolaa ja valkopippuria. Lisää kastike salaattiin, sekoita ja anna vetäytyä hetki jääkaapissa.




Ei kommentteja:
Lähetä kommentti